Букет

Свято човнів-драконів відзначають у Китаї
Дата: 08.06.2008
Тема: Різні новини


 Традиційне свято човнів-драконів (Дуаньу), історія якого налічує близько 2 500 років, відмічається в неділю в Китаї

Свято припадає на п'яте число п'ятого місяця за місячним календарем і зазвичай проходить у червні.

Спочатку цей день був днем жертвопринесення драконам - одним із найшанованіших у Китаї істот. За уявленнями китайців дракон міг здійнятися в хмари й опуститися на морське дно, міг послати благотворний для врожаю дощ або руйнівні повені. Тому селяни всіляко ублажали драконів і приносили їм жертви.

Цього дня люди наносили на тіло татуювання на знак приналежності до "дітей дракона", готували жертовну їжу, яку клали в бамбукові коліна або завертали в листя і кидали у воду. Влаштовували катання на човнах під барабанний бій і розігрували театральні вистави.

Катання з часом перетворилися на змагання драконівських човнів. Особливо ця традиція поширена в південних і східних провінціях Китаю, а також в Сянгані та на Тайвані.

Дуаньу також пов'язують з ім'ям відомого китайського поета Цюй Юаня, що жив у князівстві Чу в третьому столітті до нашої ери в "Епоху воюючих царств". Поет, що бачив вади режиму, корупцію і продажність чиновників, неодноразово звертався до князя з пропозиціями про перетворення. Але князь не тільки не послухав голос Цюй Юаня, але і вигнав його зі столиці.

Коли війська царства Цзінь захопили столицю рідного царства Чу, Цюй Юань не витримав гіркоти і ганьби і кинувся в річку. Жителі навколишніх сіл, які любили і шанували поета, кілька днів борознили річку на човнах у пошуках тіла.

Щоб річковий дракон не чіпав тіло вигнаного поета, люди кидали в річку рис, загорнутий в листя.

Підготовка до свята починається задовго до червня. Човни-дракони - довгі та вузькі, розфарбовані в яскраві кольори, серед яких переважає червоний; на носі обов'язково красується голова дракона.

У змаганнях беруть участь кілька команд. У наш час власні команди виставляють різні компанії та банки, установи та мікрорайони.

Бути членом команди на драконівському човні непросто. Команда зазвичай складається з 22 людей, 20 з яких - веслярі, двоє - лоцман і барабанщик, який відбиває ритм. Завдання тих, хто змагається полягає не тільки в тому, щоб прийти першими, але і щоб гребти синхронно і красиво.

Веслярям доводиться проводити багато часу за важкими тренуваннями, перш ніж вони зможуть виступати на змаганнях. Відрізок шляху, який повинні проплисти човни, зазвичай складає 500 метрів.

Традиційна обрядова їжа на святі човнів-драконів - це цзунцзи, рис, часто з начинкою, загорнутий в листя лотоса або очерету у формі трикутника або подушечки. В якості начинки використовують м'ясо, курку, бобову пасту, ковбасу.

Свято човнів-драконів китайці пов'язували й із здоров'ям. Тому одним із атрибутів Дуаньу є мініатюрні шовкові мішечки, набиті цілющими травами. Такі мішечки у формі простої подушечки, цзунцзи, гарбуза, курячого серця, тигра або мавпочки зазвичай вішають на шию. Існує повір'я, що обереги відгонять не тільки хвороби, але і злих духів.

Одне з найпопулярніших - свято в Тайбеї на річці Цзілун. Тайваньські човни-дракони вважаються особливо гарними. Тим, хто змагається, додається ще одне завдання: вони повинні не тільки дійти першими і зробити це вишукано, але й уміло зірвати фінішний прапорець. Спеціально для цього в команду включається ще один учасник, який влаштовується лежачи на голові дракона і витягає вперед руку. Якщо прапорець зірвати не вдається, команда програла.

У нинішньому році в змаганні човнів-драконів у Тайбеї вперше візьме участь сам голова адміністрації острова. Ма Інцзю, якого вважають хорошим спортсменом, брав участь у подібних змаганнях і раніше, коли посідав інші посади.

В останні десятиліття свято драконівських човнів почало переміщатися з Китаю в інші країни. Ця заслуга багато в чому належить Туристичному бюро Сянгана, яке передавало човни в дар різним країнам. Нині Дуаньу відмічається щонайменше в 60 країнах, серед яких Канада, Великобританія, Швеція, США.

У Китаї в 1980 році змагання на човнах-драконах були офіційно визнані національним видом спорту.

http://www.newsru.ua



Це стаття опублікована на сайті: https://buket.ck.ua
Посилання на цю статтю: https://buket.ck.ua/index.php?name=News&op=article&sid=519